Uszkodzona przesyłka?

Zdarzyło Ci się kiedyś, że paczka, którą zamówiłes/aś była uszkodzona? To, jak się okazuje, wcale nie taka rzadka sytuacja. Nie każdy jednak wie, że jeśli kurier uszkodzi przesyłkę zobowiązany jest do pokrycia ? w zależności od okoliczności, a co za tym idzie, rodzaju zastosowanego prawa ? części lub całości kwoty odpowiadającej danemu uszczerbkowi. Jak jednak udowodnić kurierowi jego winę? I na jakie prawa powołać się, by otrzymać odszkodowanie?
Roszczenia wobec kuriera należy powziąć za pomocą prawa z 15 listopada 1984 roku ?Prawo przewozowe? (postanowienia umowy łączącej strony oraz ogólne warunku świadczenia usług). Co jest w nich zapisane? Nie mniej i nie więcej niż to, że kurier odpowiada za paczkę od jej wydania od nadawcy do momentu dostarczenia adresatowi. Zatem każde uszkodzenie, opóźnienie i błędy popełnione w tym okresie są winą kuriera. Wiele firm przewozowych broni się jednak faktem, iż w uszkodzeniu brał udział nadawca lub odbiorca paczki i w praktyce trudno jest niestety udowodnić winę firmy przewozowej. Gdyby jednak, zgodnie z artykułem 65 ustawy Prawa Przewozowego, udowodniono uszkodzenie przez kuriera można dociekać jedynie części kwoty odszkodowania. Firma kurierska ponosi jedynie karę wartości procenta uszkodzenia przesyłki, a wysokość odszkodowania nie może przekroczyć ani kwoty utraty całej paczki ani kwoty za ubytek zniszczonej części przedmiotu przewożonego.
Sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku udowodnienia przewoźnikowi celowego uszkodzenia paczki lub niedbalstwa w obchodzeniu się z nią. Te jednak bardzo trudno udowodnić komukolwiek. Jeśli jednak podejrzewamy kuriera o celowe zniszczenie produktu przewożonego możemy powołać się na art. 361 Kodeksu cywilnego, który zmusza firmę odpowiedzialną za przesyłkę do pokrycia całkowitych kosztów uszczerbku lub, jeśli to udowodnimy, kwotę w ramach utraty korzyści za niedostarczenie towaru.
Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że udowodnienie winy przewoźnikowi jest rzeczą niejednokrotnie niemożliwą. Jakkolwiek znajomość prawa może nam pomóc w odzyskaniu przynajmniej cząstki wartości uszczerbku na danej przesyłce.
Więcej na: http://mambiznes.pl/artykuly/czytaj/id/3347/kurier_uszkodzil_twoja_paczke

Dodaj komentarz